Pierwsze posiedzenie Zespołu do spraw wprowadzenia w Polsce inteligentnego opomiarowania, odbędzie się 8 stycznia 2019 roku w Ministerstwie Energii. Podczas spotkania planowane jest omówienie następujących zagadnień:
- Dodanie definicji Punktu Poboru Energii (uwaga URE postuluje wprowadzenie takiej definicji zamiast definicji Punktu Pomiarowego) i ew. zmiany z tym związane (np. w art. 11u).
- Licznik przedpłatowy (pełnienie funkcji licznika przedpłatowego przez licznik zdalnego odczytu (LZO)).
- Zmiana definicji. LZO poprzez odwołanie się do funkcjonalności. Brak tego odwołania powoduje, że licznik który się komunikuje jest już LZO (uwaga ENERGI, PTPiREE i KIGEiT).
- Płatność za instalacje LZO poza kolejnością (w szczególności w przypadku grupy C biorąc pod uwagę zakaz subsydiowania skrośnego oraz przepisy nowelizacji dyrektywy 2009/72/WE, zgodnie z którymi (art. 21 ust. 1) odbiorca końcowy jest uprawniony do LZO (poza kolejnością, harmonogramem) ponosząc koszty z tym związane.).
- Brak danych pomiarowych z LZO (art. 4k ust. 2.) i dookreślenie czym jest analogiczny okres rozliczeniowy oraz uregulowanie kwestii korekty faktury wynikającej z nadpłaty lub niedopłaty, a także kwestia aproksymacji danych pomiarowych (uwaga KIGEiT).
- Harmonogram instalacji liczników zdalnego odczytu biorąc pod uwagę prace nad nowelizacją dyrektywy 2009/72/WE.
- Hipoteza normy prawnej art. 11u nakładającego obowiązek instalacji liczników zdalnego odczytu (obowiązek dotyczy każdego OSD, proponuje się aby % był liczony w odniesieniu do odbiorców końcowych bowiem nowelizacja dyrektywy 2009/72/WE odnosi się właśnie do odbiorców końcowych, będzie to zgodne z nowelizacją przepisów ustawy RM (zwolnienie z obowiązku instalacji LZO) i daje OSD większa elastyczność w wypełnieniu obowiązku; proponuje się w art. 11u wprowadzenie drugiego progu x(16 kW.
- W czyim imieniu odbywa się obsługa procesów rynku detalicznego przypisana OIPowi.
- Kategorie informacji (master data) dostarczanych do Centralnego Systemu Informacji Pomiarowych (CSIP).
- Ustalenie terminów poszczególnych etapów uruchomienia systemu inteligentnego opomiarowania.
- Uwagi szczegółowe, w szczególności URE, PTPiREE, ENERGII, TOE oraz KiGEIT.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesłanie uwag lub komentarzy do w/w zagdanień do 7 stycznia 2019 roku do godz. 15:00 na adres kigeit@kigeit.org.pl. Naszą Izbę na spotkaniu będzie reprezentował Wiceprezes Izby p. Jarosław Tworóg oraz Przewodniczący Sekcji Energii i Paliw (SEiP) p. Radosław Fotyga. Prace w Zespole – powołanym przez Ministra Energii – do spraw wprowadzenia w Polsce inteligentnego opomiarowania koordynowane są w ramach naszej Izby przez dwie sekcji: Sekcję Inteligentnych – Sieci Smart Grids (SIS-SG) oraz Sekcję Energii i Paliw (SEiP).