Przegląd dyrektywy 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej. Komisja rozważa zwiększenie zakresu wprowadzania celów sektorowych (np. celu w zakresie efektywności energetycznej w wypadku ogrzewania i chłodzenia), dodatkowych środków służących lepszemu informowaniu konsumentów o korzyściach wynikających z oszczędności energii, dalsze promowanie audytów energetycznych, oraz także rozszerzenie wymogów dotyczących renowacji na wszystkie budynki publiczne. Inicjatywy te mają na celu wdrożenie strategii Zielonego Ładu, w tym Fali Renowacji i Planu Odbudowy dotyczącego restartu gospodarki po skutkach jakie ma na gospodarkę UE pandemia COVID-19. Aby wziąć udział w konsultacjach należy wypełnić udostępniony przez KE kwestionariusz do 9 lutego 2021 roku. Aktualnie kwestionariusz jest dostępny tylko w języku angielskim, po 11 grudnia 2020 roku planowane jest udostępnienie go w pozostałych językach.
Przepisy UE dotyczące energii odnawialnej – przegląd. W szczególności Komisja Europejska rozważa podwyższenie i uczynienie wiążącym dzisiejszego indykatywnego celu w zakresie energii odnawialnej w ogrzewaniu i chłodzeniu; promowanie paliw odnawialnych i niskoemisyjnych, takich jak wodór i paliwa syntetyczne; ustalenie minimalnego udziału odnawialnych źródeł energii w nowych budynkach i ważniejszych obszarach renowacji. Aby wziąć udział w konsultacjach należy wypełnić udostępniony przez KE kwestionariusz do 9 lutego 2021 roku. Aktualnie kwestionariusz jest dostępny tylko w języku angielskim, po 9 grudnia 2020 roku planowane jest udostępnienie go w pozostałych językach.
Krajowe cele w zakresie redukcji emisji (rozporządzenie dotyczące wspólnego wysiłku redukcyjnego) – przegląd w oparciu o plan celów klimatycznych na 2030 r. W ramach konsultacji oczekuje się wkładu zainteresowanych stron w przegląd rozporządzenia w sprawie wiążących rocznych redukcji emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie w latach 2021-2030 (rozporządzenie w sprawie wspólnych starań o ograniczenie emisji). Komisja oczekuje informacji na temat jego zakresu i ogólnego poziomu ambicji, sposobu, w jaki państwa członkowskie podzielają te ambicje, potencjalnych zmian w strukturze sektorów w ramach ETS i sektora LULUCF, mechanizmów elastyczności oraz istniejących systemów monitorowania, sprawozdawczości i zgodności. Aby wziąć udział w konsultacjach należy wypełnić udostępniony przez KE kwestionariusz do 5 lutego 2021 roku.
Niniejsze konsultacje dotyczące rozporządzenia w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego są publikowane równocześnie z konsultacjami dotyczącymi dyrektywy w sprawie EU ETS, rozporządzenia w sprawie sektora LULUCF i rozporządzenia w sprawie norm emisji CO2 dla samochodów osobowych i vanów. Na Państwa zdanie w w/w konsultacjach KE czeka do 5 lutego 2021 roku. Prace w Izbie będą prowadzone w ramach Sekcji Inteligentnych Sieci Smart Grids (SIS-SG).