Istniejąca infrastruktura energetyczna: obniżenie kosztów czy przeszkoda na drodze dekarbonizacji?

| in Aktualności, Raporty i publikacje, SEiP, SIS-SG|
Światowa Rada Energetyki (WEC) we współpracy z Polskim Komitetem Światowej Rady Energetycznej (PKŚRE), którego Członkiem wspierającym jest KIGEiT, opracowała raport: “Infrastruktura energetyczna: ułatwi czy utrudni dekarbonizacje?“.

Większość istniejących zasobów infrastruktury energetycznej jest projektowanych i budowanych z myślą o dziesięcioleciach. Aktywa te nie istnieją i działają; naturalne jest, że zmiany technologii, modeli biznesowych i polityk rządowych pojawią się w ciągu ich życia. Wcześniej zmiany te były po prostu ewolucją istniejącego sposobu wytwarzania, dostarczania i konsumowania energii. To, co dzieje się dzisiaj w świecie energii, to zmiana paradygmatu, charakteryzująca się nowymi wartościami zrównoważonego rozwoju, elastyczności i przystępności cenowej, umożliwianymi przez zupełnie nowy sposób wytwarzania, dostarczania i zużycia energii. Zmiana ta wymaga przemyślanego procesu pod względem istniejącej infrastruktury energetycznej.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu jak i ze streszczeniem, które są dostępne na stronach internetowych Światowej Rady Energetyki.