Komisja Europejska w dniu 11 marca 2019 roku uruchomiła konsultacje z interesariuszami w UE, których zachęca do dzielenia się spostrzeżeniami odnośnie następujących kwestii:
1. W zakresie oceny zgodności dla sektorów takich jak: elektryczny, urządzeń elektronicznych, maszynowy, urządzeń medycznych, zabawek, rzemiosła, urządzeń ciśnieniowych, wyrobów budowlanych, instrumentów pomiarowych, itp.:
- unijni eksporterzy do USA są proszeni o zgłaszanie informacji o napotykanych administracyjnych obciążeniach związanych z potwierdzaniem zgodności produktów z prawodawstwem kraju importującego;
- jednostki oceny zgodności w krajach UE proszone są o zgłaszanie ew. trudności związanych z uzyskaniem akredytacji lub wyznaczeniem do certyfikowania eksportu do USA w ramach wybranych programów oceny zgodności.
2. W zakresie dialogu nt. norm – w przeszłości tworzenie norm w UE i USA dla poszczególnych sektorów odbywało się niezależnie z uwagi na różne podejścia do tej materii powodując tym samym wysokie koszty adaptacyjne dla eksporterów. Dlatego przyszła współpraca z USA ma skupić się na tych obszarach, gdzie dotychczas normy nie istnieją. Wśród potencjalnych sektorów przyszłej współpracy znalazły się: druk 3d, robotyka, tkaniny techniczne. Zainteresowane podmioty proszone są o wskazanie ew. innych obszarów, gdzie współpraca z USA w zakresie norm mogłaby przynieść korzyści handlowe.
3. W zakresie sektorowej współpracy regulacyjnej – KE zachęca zainteresowane podmioty do dzielenia się spostrzeżeniami odnośnie konkretnych inicjatyw sektorowej współpracy regulacyjnej, które mają szansę ułatwienie wzajemnego handlu przy zachowaniu unijnego poziomu ochrony.
Firmy zainteresowane tematem, z sektorów takich jak: elektryczny, urządzeń elektronicznych, maszynowy, urządzeń medycznych, urządzeń ciśnieniowych, instrumentów pomiarowych, itp. prosimy o zgłaszanie uwag na adres poczty elektronicznej naszej Izby. Prace będą prowadzone w ramach Komitetu Polityki Handlowej (KPH) naszej Izby.