Apel 7 izb
KIGEiT wraz z 6 izbami branżowymi wyslała Apel w sprawie projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Druk senacki 111 aktualizuje też ustawy o ochronie baz danych oraz ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Apel wysłano do adresatów pisma oraz członków Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacji.
W apelu wskazujemy, że:
-
-
- „Wynagrodzenie powinno być godziwe, odpowiednie i proporcjonalne do zakresu udzielonego prawa, oraz charakteru i zakresu korzystania, przy uwzględnieniu wkładu twórcy lub wykonawcy w całość utworu lub innego przedmiotu objętego ochroną oraz wszystkich innych okoliczności sprawy, takich jak praktyki rynkowe lub faktyczna eksploatacja utworu.”
- Materia art. 86a proponowanego Ustawą jest już uregulowana w prawie autorskim, wobec czego dodanie art. 86a nie stanowi koniecznej implementacji Dyrektywy Autorskiej. Dodanie do prawa autorskiego art. 86a proponowanego Ustawą stanowi regulację nadmiarową, a z uwagi na jej treść mogącą budzić istotne wątpliwości interpretacyjne w jego stosowaniu.
- Taki sposób stanowienia prawa stanowi źródło problemów dla jego stosowania. Konieczne jest głębsze przemyślenie potrzeby i treści proponowanej regulacji tak, aby właściwie i zrozumiale wpisywała się ona w system prawa autorskiego.
-
Apelujemy też o usunięcie z Ustawy dodatkowego wynagrodzenia płatnego obowiązkowo za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskim i prawami pokrewnymi (OZZ), tj. tzw. tantiem od VOD (w tym streamingu w Internecie) (pkt 5) oraz od reemitowania (pkt 6).
Apel został podpisany przez 7 izb:
-
-
- Związek Pracodawców Prywatnych Mediów Lewiatan (ZPPM Lewiatan),
- Konfederację Lewiatan,
- Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej (PIKE),
- Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska,
- Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji (PIIT),
- Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT),
- Polską Izbę Radiodyfuzji Cyfrowej (PIRC).
-