Dimecc, fiński partner projektu DIGINNO zorganizował wizytę studyjną w dn. 24-26.10.2018 r. W jej trakcie uczestnicy mieli możliwość poznania różnych inicjatyw, których celem jest przyspieszenie wdrażania innowacji w przedsiębiorstwach, ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich firm. Poniżej znajduje się lista najciekawszych innowacyjnych miejsc odwiedzonych w trakcie spotkania:

  1. Dimecc Demobooster Demo Day – podczas półdniowej sesji spotykają się firmy, które przynoszą problemy do rozwiązania, czy też obszary, w których chcą działać inaczej, bardziej efektywnie. Z drugiej strony innowacyjne firmy IT, które prezentują koncepcje rozwiązań. Demobooster jest platformą łączącą te strony, pozwalającą na nawiązanie relacji w obszarze innowacyjnych rozwiązań, przetestowania ich w ramach stworzonego demo, przed pełnym wdrożeniem. Więcej informacji: https://demobooster.dimecc.com/about/
  2. Aalto University Industrial Internet Campus (AIIC, http://aiic.aalto.fi/en/), Aalto Digital Design Laboratory (ADD, http://addlab.aalto.fi), Aalto Desing Factory (ADF, https://designfactory.aalto.fi) – miejsca, w których studenci, naukowcy i firmy (zarówno startupy, jak i dojrzałe organizacje) mogą współpracować i tworzyć nowe produkty i usługi w oparciu o technologie takie jak Internet rzeczy, czy też sztuczna inteligencja. Pracownie wyposażone w sprzęt potrzebny do realizacji różnorodnych pomysłów, w tym najnowsze rozwiązania do druku 3D.

  3. Nokia Executive Experience Center (https://networks.nokia.com/about-us/executive-experience-center-espoo) – jeżeli bralibyśmy pod uwagę liczbę innowacji na m2 to miejsce to niewątpliwie byłoby w ścisłej czołówce. Najnowsze produkty pokazane w rzeczywistych zastosowaniach, w tym szczególnie przemawiające do wyobraźni rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona. Możliwość dotknięcia i zainspirowania się nowymi możliwościami w wielu obszarach.

  4. IoT Forge Foundation (www.iotforge.fi) – fundacja została utworzona w 2017 roku, aby wspierać firmy w tworzeniu nowych rozwiązań w oparciu o internet rzeczy. Małe i średnie fińskie przedsiębiorstwa mają do dyspozycji wiedzę 7-osobowego zespołu fundacji, świetnie wyposażone laboratorium i opcję aplikowania o wsparcie finansowe swojego projektu. Od momentu powstania fundacji z możliwości jakie oferuje skorzystało ponad 80 firm. Szczególnie zwraca uwagę fakt, że w świecie gdzie wszyscy mówią o startupach, tutaj raczej kładzie się nacisk na MSP, organizacje, które mają już pewną dojrzałość i chcą przejść do kolejnego etapu.

Projekt DIGINNO (Digital Innovation Network) jest ukierunkowany na przyspieszenie rozwoju gospodarki cyfrowej i procesu przejścia na jednolity rynek cyfrowy w regionie Morza Bałtyckiego. Ważnym elementem w ramach całej inicjatywy jest wsparcie w cyfrowej transformacji przemysłu (Przemysł 4.0). W Polsce koordynatorem projektu jest Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Osoby i firmy zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu (dorota.sapija@kigeit.org.pl).