Za nami 12 miesięcy projektu B+R (Alu4CED) w wyniku którego czołowe instytuty naukowe z Polski i Niemiec opracowują projekt wielofunkcyjnej obudowy pod czujnym okiem Komitetu Użytkowników MŚP. Możemy pracować dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z 34 konkursu w ramach inicjatywy CORNET, fundusze otrzymujemy z NCBR.

 

W Fraunhofer IEM oraz Fraunhofer IZM zaproponowano formę geometryczną demonstratora. Zaprojektowano ją tak, aby umożliwić zarówno montaż komponentów na powierzchni aluminiowej obudowy jak strukturyzowanie anteny jej na powierzchni. Wewnątrz zaprojektowano powierzchnie, na których można zamontować tradycyjne płytki drukowane PCB, także w odpowiednich odległościach umożliwiających odprowadzenie ciepła do obudowy. W wyniku konsultacji wypracowano także umieszczenie dodatkowych portów komunikacyjnych takich jak USB lub LAN. Zaproponowano wykorzystanie diod RGB w celu sygnalizowania stanu urządzenia lub trybu pracy. Do zmiany stanu urządzenia lub kontroli mają służyć przyciski pojemnościowe zaprojektowane na powierzchni obudowy.

Fraunhofer IEM prowadził testy na dostarczonych przez Łukasiewicz – IMN płytkach stopów o różnej zawartości krzemu. Stwierdzono, że najlepsza przyczepność struktur antenowych uzyskuje się dla stopu aluminium (Al) o zawartości 7% krzemu (Si) bez żadnej powłoki. W Łukasiewicz – IMN odlano pierwsze demonstratory obudów.

W Łukasiewicz – ITR wykonano makietę termiczną w celu zbadania rozkładu temperatur i wypromieniowywania ciepła przez obudowę. Zaprojektowano też obwody elektryczne.

Prace w laboratoriach instytutów będą trwały jeszcze rok. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani naszym urządzeniem, jeszcze możecie mieć wpływ na dalszą część prac, Komitet użytkowników MŚP projektu Alu4CED  zaprasza.