Pierwsze Przepisy AI Act wchodzą w życie
Od 2 lutego 2025 roku zaczynają obowiązywać pierwsze przepisy Rozporządzenia o Sztucznej Inteligencji (AI Act). Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obywateli oraz podniesienie kompetencji pracowników w zakresie AI.
Dnia 12 lipca 2024 r. opublikowano Rozporządzenie o Sztucznej Inteligencji (AI Act). Jest to kluczowy dokument ustalający zasady dotyczące rozwoju, wdrażania i używania AI na terenie Unii Europejskiej.
Od dnia 2 lutego 2025 roku zaczęły obowiązywać:
- zakaz używania oraz wprowadzania na rynek szczególnie niebezpiecznych systemów AI, które spełniają kryteria praktyk zakazanych. Niezastosowanie się do przepisów rozdziału II AI Act może wiązać się z wysokimi karami administracyjnymi. Maksymalne progi to 35 milionów euro lub 7% całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku. Wytyczne dotyczące systemów AI uznanych za zakazane zostały opublikowane przez Komisję Europejską.
- obowiązek kompetencji w zakresie AI, tzw. AI Literacy (art. 4 AI Act). Obliguje on pracodawców do zapewnienia pracownikom odpowiedniej wiedzy i umiejętności w zakresie AI niezbędnych do wykonywania zadań.
Więcej informacji nt. przepisów dot. sztucznej inteligencji znajdziesz na: Strona AI Act oraz w publikacji o zakazanych systemach AI w AI Act. – Portal
Zapoznaj się również ze stanowiskiem Członków Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji KIGEiT (GRSI), którzy przygotowali szereg istotnych uwag do projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji (UC71). W dniu 15 listopada 2024 roku złożyliśmy do Ministerstwa Cyfryzacji przygotowane przez GRSI uwagi w ramach konsultacji wyżej wymienionego projektu ustawy. Więcej <tutaj>