W dniu 10 października 2024r 9 Organizacji Pozarządowych:
- Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT)
- Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej (KIKE)
- Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji (Mediakom)
- Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji (PIIT),
- Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE),
- Polską Izbę Radiodyfuzji Cyfrowej (PIRC)
- Fundacja Nasza Wizja (Nasza Wizja)
- Związek Cyfrowa Polska (ZCP)
- Związek Telewizji Kablowych w Polsce (ZTKiG)
ponownie przemówiło jednym głosem przesyłając pismo do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z tematami na kolejne Forum Prawa Autorskiego.
W piśmie wskazujemy, iż należy:
- podjąć pilną inicjatywę w celu usunięcia wprowadzonego poprawką poselską do art. 70 ust. 21 PrAut punktu 6, który może spowodować znaczące, dodatkowe i całkowicie nieuzasadnione obciążenie reemitentów, ponad już uiszczane przez nich corocznie blisko 200 mln zł na rzecz OZZ.
- dokonać zmiany przepisów, która całkowicie uniemożliwiałaby OZZ dochodzenie dwukrotności stosownego wynagrodzenia, także gdy ustawa przewiduje ich obowiązkowe pośrednictwo w udzielaniu zgód na korzystanie.
- wprowadzić rozwiązanie, określające maksymalne łączne obciążenie za korzystanie z wszelkich przedmiotów własności intelektualnej, zwłaszcza na polu eksploatacji „reemitowanie”, gdzie szczególnie wybija się obowiązkowy charakter pośrednictwa OZZ.
- zachęcić OZZ do sprawniejszego podziału i wypłaty wynagrodzeń uprawnionym, poprzez formułę powrotu do płatników nieprzekazanych wynagrodzeń lub ich przekazania na publiczny Fundusz Promocji Kultury (co jest już stosowane po upływie terminu wyznaczonego przy likwidacji OZZ)
Podkreślamy także profesjonalny charakter działalności OZZ, który powinien doprowadzić do jednoznacznego przyjęcia np. 3-letniego okresu przedawnienia roszczeń względem użytkowników, niezależnie od podstawy prawnej.
W Izbie tematyką praw autorskich zajmuje się przede wszystkim Sekcja Ochrony Własności Intelektualnej (SOWI KIGEiT).