Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprosiło nas do konsultacji projeku rozporządzenia w sprawie wysokości stawek opłaty za nadanie indywidualnego kodu identyfikacyjnego, uznanie kodu oraz ich utrzymanie w systemie teleinformatycznym oraz terminu wnoszenia tej opłaty w roku 2025 (nr 1216 w Wykazie prac legislacyjnych Ministra Klimatu i Środowiska).
Projekt wraz z Oceną Skutków Regulacji (OSR) oraz uzasadnieniem jest dostęny na RCL.
W § 1 projektu rozporządzenia określono wysokość stałych stawek miesięcznych za nadanie indywidualnego kodu identyfikacyjnego (numeru EIPA) opłaty – wynosić one będą 10 zł w przypadku, o którym mowa w art. 41b ust. 3 pkt 1 ustawy o elektromobilności (operator ogólnodostępnej stacji tankowania gazu lub wodoru) i 50 zł w przypadku, o którym mowa w art. 41b ust. 3 pkt 2 tej ustawy (dostawca usługi ładowania). Stawki nie ulegają zmianie od minionego roku.
Jednocześnie przypominam, iż od 1 stycznia 2025r. Ustawodawca nakłada nowe obowiązki dot. punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Zmiana ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z dn. 02.12.2021 r. (Dz.U. 2021 poz. 2269) niesie za sobą istotne skutki dla właścicieli i zarządców budynków niemieszkalnych. Zgodnie ze Zmianą, nałożony został obowiązek zainstalowania punktów ładowania pojazdów elektrycznych do 1 stycznia 2025 r. Przekazuję omówienie tematu przygotowane przez ekspertów z firmy Andersen, które znajdą Państwo <tutaj>.
Jeśli mają Państwo jakieś uwagi do projektu, proszę je przesyłać na adres e-mail biura Izby do dn 12.08.2024r. w wymaganej przez Ministerstwo tabeli.
Tematyką energetyki w ramach Izby zajmuje się Sekcja Inteligentnych Sieci – Smart Grids (SIS-SG KIGEiT), więc w niej będą prowadzone konsultacje.


Izba nie zgłosiła uwag do projektu.