BIULETYN INFORMACYJNY ELEKTROTECHNIKI I AUTOMATYKI
KRAJOWEJ IZBY GOSPODARCZEJ ELEKTRONIKI I TELEKOMUNIKACJI
nr 7 (19.07.2024)


Szanowni czytelnicy i prenumeratorzy Biuletynu oraz członkowie organów statutowych Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji


Przesyłam biuletyn dotyczący informacji branżowych z zakresu szeroko rozumianej elektrotechniki i automatyki. Staramy się go wysyłać raz na miesiąc. Jeżeli chcą Państwo aby ten biuletyn trafiał także do osób, które zajmują się w Państwa firmie elektrotechniką lub automatyką oraz sprawami robotyki, to prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby poprzez formularz zamówienia. Prosimy Państwa o nadsyłanie swoich uwag, komentarzy, sugestii czy prezentowany Biuletyn jest dla Państwa przydatny. Oczekujemy Państwa uwag, co do zakresu i podziału Biuletynu na bloki tematyczne. Wszelkie uwagi oraz przesyłanie zgłoszeń na subskrypcję Biuletynu (jest on bezpłatny dla członków KIGEiT), prosimy przekazywać bezpośrednio na nasz adres poczty elektronicznej: monika.kusowska@kigeit.org.pl.


[A] ELEKTROTECHNIKA


[A.1] INFORMACJE BRANŻOWE Z PRASY:


  1. Czy próżnia może wytwarzać energię elektryczną? Niezwykły patent wynalazcy z Krosna. Zygmunt Nowak, wynalazca i twórca patentów z Krosna, wymyślił nowy typ elektrowni wodnej i magazynów energii elektrycznej, które mogą w niedługim czasie zrewolucjonizować branżę OZE. Urządzenia są proste i szybkie w budowie, a ich konstrukcja jest łatwo skalowalna, co ma umożliwić tworzenie zarówno wielkoskalowych, jak i małych elektrowni i magazynów energii. Patent polskiego wynalazcy oparty jest na… próżni. Nasz portal ma przyjemność jako pierwszy zaprezentować publicznie ten projekt.  Pełna treść artykułu <tutaj>.


  2. Pomiary harmonicznych w układach z transformatorami. Jakość energii elektrycznej (JEE) określana jest między innymi jako miara różnicy rzeczywistego napięcia do napięcia o przebiegu sinusoidalnym o częstotliwości 50 Hz. Odbiorcy energii elektrycznej przykładają dużą wagę do zagadnień związanych z JEE. Wynika to przede wszystkim ze stale zwiększającego się kosztu energii elektrycznej oraz coraz częstszych awarii urządzeń zasilanych energią słabej jakości.  Więcej informacji znajdą Państwo w artykule prasowym dostępnym <tutaj>.


  3. Lista ZUM i zamieszanie na rynku pomp ciepła po 14 czerwca 2024. Czerwiec 2024 to czas, w którym zaczęły obowiązywać nowe zasady programu Czyste Powietrze. Uzyskanie dofinansowania na zakup urządzeń grzewczych w ramach dotacji jest możliwe tylko na urządzenia i materiały znajdujące się na liście ZUM.  Więcej informacji znajdą Państwo w artykule prasowym dostępnym <tutaj>.


  4. Przyrosty temperatury współczesnych przewodów odprowadzających prąd piorunowy. Głównym celem stosowania zewnętrznego systemu ochrony odgromowej jest przechwycenie doziemnego wyładowania piorunowego i odprowadzenie go w kierunku ziemi. Głównymi elementami, które biorą udział w tym procesie, są: układ zwodów (pionowych lub poziomych) oraz sieć przewodów odprowadzających. Rodzaje stosowanych materiałów, ich kształt oraz minimalną powierzchnię przekroju przewodów i prętów podaje szczegółowo norma PN-EN 62305-3 [1].  Szersze informacje znajdą Państwo w artykule prasowym dostępnym <tutaj>.


  5. Ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa magazynów energii. Rok 2021 przyniósł zmianę ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dotychczasowe regulacje umożliwiały bezgotówkowe rozliczanie energii elektrycznej pobranej i wyprodukowanej przez prosumenta (czytaj: właściciela mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp) [1]. W praktyce dotychczasowe rozwiązania sprowadzały się do rozliczenia „in plus” oraz „in minus” wyprodukowanej energii elektrycznej wraz z odpowiednimi współczynnikami. I tak przykładowo (w dużym uproszczeniu) dla instalacji o mocy do 10 kWp za 1 kWh oddaną do sieci właściciel instalacji fotowoltaicznej mógł odebrać sobie 0,8 kW. Najkorzystniej jest zawsze zużywać wyprodukowaną energię w czasie rzeczywistym na potrzeby własne – wówczas możemy wykorzystać 100% tego, co zostało wyprodukowane w naszej instalacji. Artykuł prasowy dostępny <tutaj>.


  6. [Raport] Prezesa URE. Opublikowany 8 lipca br. raport prezentuje stan rynku magazynów energii elektrycznej na maj 2024 r. i został przygotowany w związku z rozwojem branży, a także dla oceny skuteczności przepisów wprowadzonych trzy lata temu. Jak przypomniano, na mocy nowelizacji ustawy Prawo energetyczne od 3 lipca 2021 r. magazynowanie energii elektrycznej w magazynach przekraczających 10 MW wymaga uzyskania koncesji Prezesa URE. Szersze informacje nt. raportu <tutaj>.


  7. [Raport] Rynek dystrybucji artykułów elektrotechnicznych. Raport obejmuje zestawienie największych podmiotów dystrybucji profesjonalnej: spółki jednolite kapitałowo oraz grupy zakupowe. Rok 2023 był dla branży elektrotechnicznej zupełnie inny niż poprzedni. W 2022 roku hurtownie mierzyły się z różnymi wyzwaniami (począwszy od problemów z łańcuchami dostaw, a skończywszy na trudnym prognozowaniu przyszłych wyników w kolejnych kwartałach), w związku z wojną rosyjsko-ukraińską. Mimo to był to rok dla branży bardzo udany, zarówno pod względem wzrostu skali przychodów, jak i zyskowności. W marcu 2022 r. branża elektrotechniczna odnotowała najwyższą, rekordową sprzedaż na przestrzeni ostatnich 20 lat. Szczegóły dot. raportu <tutaj>.

  8. [Raport] Produkcja elektroniki. Nowy raport IPC „Securing EU Electronics Ecosystem” ujawnia rosnącą zależność Europy od innych regionów w zakresie produkcji elektroniki w sektorach krytycznych i strategicznych, w tym w przemyśle lotniczym i obronnym. Pomimo przyjęcia europejskiej ustawy o chipach, udział UE w rynku kluczowych komponentów elektronicznych innych niż chipy, w tym płytek obwodów drukowanych (PCB), usług produkcji elektroniki (EMS) i zaawansowanych komponentów, zmaleje do 2035 roku do 15%. Szersze informacje nt. raportu <tutaj>.

  9. Konkurs na Wyróżniający się Produkt ENERGETAB 2024 – Otwarty. Zapraszamy wszystkich wystawców do zgłaszania produktów (urządzeń, aparatów, sprzętu, technologii i oprogramowania) do konkursu na szczególnie wyróżniający się produkt prezentowany na targach ENERGETAB 2024. 🎉.Komunikat<tutaj>.

  10. Nowe wymagania dotyczące projektowania instalacji systemu sygnalizacji pożarowej. Nowa specyfikacja zakłada, że należy montować czujki tak, aby element detekcyjny czujki pożarowej znajdował się w odległości 10% wysokości pomieszczenia poniżej sufitu. Więcej w artykule <tutaj>.


  11. Bezpieczeństwo pożarowe i środowiskowe magazynów energii elektrycznej. Nowoczesne akumulatory energii elektrycznej to urządzenia bardzo sprawne, ale mogą być niebezpieczne pożarowo, gdyż w ich skład wchodzą bardzo reaktywne substancje. Jak sobie z tym radzić, wyjaśnia st. bryg. w st. spocz. Paweł Rochala, rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Zapoznaj się z artykułem <tutaj>.


  12. Unikatowa metoda wykrywania, rejestracji i dwustopniowej eliminacji zjawiska ferrorezonansu. Zjawisko ferrorezonansu jest uważane za jedną z podstawowych przyczyn uszkodzeń przekładników napięciowych instalowanych w układach elektroenergetycznych. Skutkiem ferrorezonansu jest wzrost prądu w uzwojeniu pierwotnym przekładnika, wynikający ze znacznego nasycenia rdzenia, co prowadzi do termicznego zniszczenia układu izolacyjnego. Mimo, że zjawisko ferrorezonansu jest znane już od ponad stu lat, to nadal nie zostały jednoznacznie określone kryteria jego powstawania i nie opracowano skutecznych metod jego eliminacji. Ze względu na zagrożenia, jakie stwarza to zjawisko, jest ono nadal przedmiotem zainteresowania ośrodków badawczych oraz służb eksploatacyjnych. Stany zakłóceniowe, będące wynikiem ferrorezonansu, mogą również spowodować błędne zadziałanie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej. Artykuł prasowy dostępny <tutaj>.


  13. Uproszczony projekt instalacji piorunochronnej generatora przydomowej instalacji PV. Instalacje fotowoltaiczne stają się instalacjami powszechnie występującymi w różnych obiektach budowlanych. Szereg osób decydujących się na ich budowę nie zdaje sobie sprawy z kosztów takiej inwestycji oraz problemów eksploatacyjnych. W artykule prezentujemy przykładowy projekt instalacji piorunochronnej generatora PV zlokalizowanego poza budynkiem na wolnym terenie. Pełna treść artykułu dostępna <tutaj>.


  14. Uproszczony projekt instalacji piorunochronnej jednostki ochrony przeciwpożarowej. Projektowany budynek nie jest budynkiem zabytkowym, przez co nie występuje ryzyko utraty dziedzictwa kulturowego. Uderzenie pioruna w budynek może spowodować zagrożenie życia ludzkiego lub pożar, uszkodzenie instalacji elektrycznej oraz awarię zainstalowanych w nim urządzeń elektrycznych i elektronicznych.  Pełna treść artykułu dostępna <tutaj>.


  15. Wyłącznik przeciwpożarowy prądu: zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym w czasie gaszenia pożaru. Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], „Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcinający dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru, należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1000 m sześc. lub zawierających strefy zagrożone wybuchem”. Artykuł dostępny <tutaj>.


  16. Zabezpieczenia topikowe specjalne i przeciwprzepięciowe nowej generacji dla instalacji fotowoltaicznych PV. Elektrownie fotowoltaiczne PV wymagają precyzyjnego zabezpieczenia od przeciążeń, zwarć oraz od przepięć. Do tego celu służą specjalne bezpieczniki topikowe 1. poziomu oraz 2. poziomu o charakterystyce gPV na prąd stały (DC) oraz ograniczniki przepięć specjalne na napięcie stałe DC. Więcej w artykule <tutaj>.


  17. Badanie wpływu przetwornicy częstotliwości na wyższe harmoniczne przebiegów napięć i prądów. Stały rozwój technologii wprowadza w życie nowe zagadnienia oraz problemy w dziedzinie elektroenergetyki oraz elektrotechniki. Energia elektryczna nieustannie zwiększa swoją rolę w życiu codziennym oraz niesie zmiany w doborze odbiorników elektrycznych. Często pomijanym problemem jest nieliniowość odbiorników, ale także przetworników energii elektrycznej, która wpływa na jakość energii elektrycznej. Tego typu urządzenia, np. przetwornice częstotliwości, wpływają na pracę innych elementów instalacji elektrycznej, takich jak silniki elektryczne. Budowa i zasada działania przetworników energii elektrycznej tego typu nieuchronnie wpływa na jakość energii elektrycznej dostarczanej do odbiorników. Szersze informacje w artykule <tutaj>.


  18. Kolejne urządzenia bez dotacji w ramach programu Mój Prąd. Istotne zmiany w regulaminie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdził, że w kolejnej edycji programu dofinansowanie będzie można uzyskać na: mikroinstalacje PV, magazyny energii elektrycznej, magazyny ciepła. W porównaniu do piątej edycji programu nie będą wspierane: pompy ciepła, kolektory słoneczne.  Pełna treść artykułu <tutaj>.


  19. Laboratoria badawcze urządzeń elektronicznych. Badania urządzeń elektronicznych pod kątem spełnienia norm kompatybilności elektromagnetycznej, wpływu środowiska klimatycznego czy odporności mechanicznej, są dzisiaj znamienną częścią procesów zapewnienia wysokiej jakości oraz integralną częścią procesu projektowania. Specjalizowane placówki badawcze zajmujące się takim testowaniem tym samym pełnią funkcję weryfikatora użytych rozwiązań, komponentów i metod projektowych.  Artykuł dostępny <tutaj>.


  20. HAGER odpowiada na 7 pytań o insta­lację elek­tryczną ukrytą w podłodze. Projek­to­wanie insta­lacji elek­trycz­nych w nowo­cze­snych prze­strze­niach wymaga niestan­dar­do­wego podej­ścia. Wysta­jące kable czy widoczne gniazdka często nie pasują do futu­ry­stycz­nych, otwar­tych prze­strzeni. Zacho­wanie odpo­wied­niej infra­struk­tury elek­trycznej z wystar­cza­jącą ilością podłą­czeń tele­in­for­ma­tycz­nych w tak specy­ficz­nych wnętrzach, to nie lada wyzwanie. Pełen tekst artykułu <tutaj>.


[A.2] PRAWO I URZĄD:     


  1. UE: Efektywność energetyczna – wymagania ekoprojektowe dla wentylatorów przemysłowych (przegląd) <tutaj>.


  2. UE: Nowe obowiązki dla branży elektroniki związane z bateriami – rozporządzenie Rady Europy 2023/1542 z 12 lipca 2023 r. Resort klimatu rozpoczął prekonsultacje w sprawie wdrożenia w Polsce unijnych przepisów o gospodarowaniu zużytymi bateriami. Przepisy te są zawarte w rozporządzeniu Rady Europy 2023/1542 z 12 lipca 2023 r. ułatwiającym ponowne użycie baterii i ustanawiającym obowiązkowe cele w zakresie zawartości surowców krytycznych z recyklingu. Szczegóły <tutaj>.


[A.3] ŚRODOWISKO: 


  1. Odtwarzanie lokalnych ekosystemów a cele globalne i łańcuchy wartości. Program Re:Generacja. Czy biznes może zaangażować się w ochronę różnorodności biologicznej? O umożliwiającym skuteczne działania programie Re:Generacja rozmawiamy z przedstawicielami UNEP/GRID – dyrektor generalną Marią Andrzejewską oraz głównym specjalistą ds. biologii i ochrony środowiska, dr. Piotrem Mikołajczykiem. Pełna treść artykułu <tutaj>.


  2. Zasady zrównoważonego finansowania? Ryzykowne podejście wśród MŚP. Publikacja zbierająca zasady zrównoważonego finansowania inwestycji MŚP została udostępniona przez Bank Ochrony Środowiska. 600 mld zł do 2030 r. na zieloną transformację to potrzeba, ale i okazja, by uniknąć ryzyka wypadnięcia z rynku. Szczegółowe informacje w artykule <tutaj>.


  3. 81% MŚP nie mierzy śladu węglowego. Średnio 45% firm w Polsce nie mierzy śladu węglowego, a w segmencie MŚP jest to aż 81%. Równocześnie firmy deklarują wzrost wydatków na dekarbonizację i ochronę środowiska. Wyniki Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki.  Szersze informacja <tutaj>.


[A.4] WIEŚCI Z FIRM


  1. ABB buduje fabrykę systemów uziemienia i ochrony odgromowej. Firma inwestuje ponad 35 milionów dolarów (27 milionów funtów) w fabrykę w Nottingham w Wielkiej Brytanii. Będą tam produkowane systemy uziemienia i ochrony odgromowej w marce Furse. Komunikat prasowy <tutaj>.


  2. Farnell ma nowego prezesa. Avnet ogłosił, że 1 lipca 2024 roku stanowisko prezes należącej do Avnet firmy Farnell obejmie Rebeca Obregon. Farnell jest dystrybutorem komponentów elektronicznych, oferującym wszechstronne portfolio produktów, wspieranym przez międzynarodowy łańcuch dostaw. Szczegóły w komunikacie prasowym <tutaj>.


  3. FANUC otworzył w USA nowy kampus robotyki i automatyki – kosztował 110 mln dolarów. Rozszerzenie powiększa powierzchnię w Michigan do ponad 2 mln stóp kwadratowych i jest częścią strategicznego planu inwestycyjnego FANUC America mającego na celu wspieranie i rozwijanie automatyki przemysłowej w Ameryce Północnej. Od 2019 r. FANUC America utworzył w Michigan ponad 400 miejsc pracy. Komunikat prasowy <tutaj>.


  4. Firmy Rittal i Eplan otworzyły w Smolicach pod Strykowem nowoczesny obiekt Rittal Application Center. Placówka ma wspierać przedsiębiorstwa branżowe w cyfryzacji procesów projektowania oraz produkcji, w szczególności w obszarach szaf sterowniczych i rozdzielnic elektrycznych. Szczegóły w komunikacie <tutaj>.

  5. Schneider Electric wprowadza na polski rynek zasilacz bezprzerwowy UPS APC™ Back-UPS™ Pro Gaming. Celebrując 40 lat legendarnej już niezawodności rozwiązań marki APC w ochronie zasilania systemów krytycznych, nowy UPS został zaprojektowany, aby chronić sprzęt do gier przed awariami zasilania i zapewniać stabilne połączenie, nawet w przypadku skoków napięcia i awarii sieci energetycznej. Dowiedz się więcej z komunikatu prasowego <tutaj>.


  6. Krzysztof Folta z nową rolą we wsparciu rozwoju TIM S.A. W czerwcu 2024 r., wraz z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia TIM SA zatwierdzającego sprawozdanie finansowe TIM SA za rok 2023, dobiega końca kolejna kadencja zarządu TIM SA. 1 lipca 2024 r. Krzysztof Folta zostanie powołany na stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej TIM SA. Szczegóły w komunikacie prasowym <tutaj>.


  7. Weidmuller otrzymuje Złoty Medal od EcoVadis. EcoVadis jest czołową, międzynarodową platformą ratingową, która zajmuje się opartą o uznane standardy oceną społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju biznesu. Analizuje 4 wymiary działalności firm: środowiskowy, społeczny, etyczny i dotyczący łańcucha dostaw. Rating ten ma najsilniejszą reputację na świecie. Szczegóły w komunikacie <tutaj>.

  8. Vertiv uruchamia AI Hub: pierwsze w branży projekty referencyjne dla infrastruktury krytycznej wykorzystującej AI. Nowe centrum to przewodnik po strategii projektowania infrastruktury klastrów sztucznej inteligencji oraz ich wdrażania, zawiera także kompletne projekty referencyjne infrastruktury dla głównych procesorów GPU. Szczegóły w artykule <tutaj>.


[A.5] PRODUKTY I USŁUGI:


  1. Zasilacze na szynę DIN od wiodącego producenta zasilaczy i przetwornic DC-DC – japońskiej firmy TDK Lambda. Zasilacze na szynę DIN o mocy od 15W do 480W w wersji jednofazowej, przy napięciach wyjściowych 5V, 12V, 24V oraz 48V DC. W wersji trójfazowej mogą mieć moc 480W lub 960W, przy napięciu na wyjściu: 24V, 48V lub 72V. Szczegóły <tutaj>.


  2. Krajowe stacje słupowe SN/nn – przegląd rozwiązań. Słupowe stacje transformatorowe są stacjami napowietrznymi przeznaczonymi do zasilania odbiorców miejskich, osiedlowych i wiejskich oraz odbiorców przemysłowo-usługowych z sieci napowietrznej lub kablowej SN, najczęściej o napięciu 15 lub 20 kV. Szczegółowe informacje <tutaj>.

  3. Programowalny przekaźnik bezpieczeństwa LOVATO ELECTRIC. Programowalny przekaźnik bezpieczeństwa SRPMFA164 to urządzenie zabezpieczające, które może zarządzać głównymi funkcjami bezpieczeństwa maszyny lub urządzenia. Przekaźnik SRPMFA164 monitoruje i steruje obwodami bezpieczeństwa w aplikacjach z: barierami fotoelektrycznymi, fotokomórkami, skanerami laserowymi, wyłącznikami awaryjnymi, blokadami elektromechanicznymi, zamkami ryglującymi, magnetycznymi wyłącznikami bezpieczeństwa, czujnikami RFID, matami i krawędziami naciskowymi, urządzeniami sterowanymi dwoma rękoma oraz przyciskami podtrzymującymi pracę po wciśnięciu. Szczegóły w komunikacie prasowym <tutaj>.

  4. Dobór zasilaczy UPS i zespołów prądotwórczych a ich prawidłowa współpraca. W dzisiejszych czasach, przy wszechobecnej elektronice, bardzo istotne jest zabezpieczenie się przed nagłymi i niekontrolowanymi przerwami w dostawach prądu, które mogą sparaliżować nasze codzienne życie. Najbardziej zalecanym sposobem zapewnienia poprawności zasilania urządzeń jest zastosowanie systemów zasilania gwarantowanego UPS. W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego zadaniem ich jest dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii zgromadzonej w akumulatorach) w określonym czasie, niezbędnym do bezpiecznego, kontrolowanego zakończenia realizowanych procesów, a często dodatkowo poprawa jakości dostarczanego do odbiorników napięcia. Szersze informacje w artykule <tutaj>.


  5. Kluczowa rola styków w działaniu złączy.W świecie nowoczesnych technologii złącza odgrywają zasadniczą rolę dla zapewnienia płynnej komunikacji i zasilania różnych urządzeń i systemów. Kluczowym elementem złączy jest ich często niedoceniany detal: styki. Te niewielkie, lecz niezwykle ważne komponenty zapewniają niezawodność, sprawność i trwałość złączy w wielu branżach.  Szczegółowe informacje <tutaj>.

[B] AUTOMATYKA


[B.1] INFORMACJE BRANŻOWE Z PRASY:


  1. Ewolucja produkcji: od tradycyjnych systemów do adaptacyjnych modeli cyfrowych. Systemy produkcyjne i logistyczne przechodzą obecnie przez rewolucyjne zmiany, zyskując nowe cechy i funkcjonalności. Produkcję zaczynamy ostatecznie postrzegać jako system holoniczny. Maszyny, roboty i produkty stają się inteligentne, a zaawansowane technologie informacyjno-komunikacyjne stają się centralnymi układami nerwowymi przyszłej produkcji. Sztuczna inteligencja w niedalekiej przyszłości przejmie wiele funkcji kierowniczych i decyzyjnych w produkcji. Systemy produkcyjne będą mogły uczyć się ze swojej poprzedniej eksploatacji. Pełen artykuł <tutaj>.


  2. Prezes UODO widzi potrzebę przeglądu przepisów dot. ochrony danych w związku z wdrożeniem AI Act. Kluczowe dla przyjmowanych rozwiązań wdrażających AI Act jest uwzględnienie przez polskiego ustawodawcę w tym procesie przepisów wynikających z ww. aktów prawnych, wymagających równoległego stosowania. Komunikat prasowy <tutaj>.


  3. Rozwój AI sprzyja branży IPC. Komputery przemysłowe odgrywają istotną rolę w procesach automatyzacji i sterowania, umożliwiając zbieranie i analizę danych w czasie rzeczywistym, monitorowanie oraz kontrolę procesów wytwarzania, a także integrację systemów produkcyjnych z IT. Ich zastosowania wykraczają daleko poza tradycyjny przemysł, obejmując sektory takie jak energetyka, transport, logistyka, a nawet medycyna i handel detaliczny. Ponadto, rozwój technologii takich jak sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe (ML) oraz Internet rzeczy (IoT) otwiera nowe horyzonty dla zastosowań IPC. Sprawia on również, że rośnie zapotrzebowanie na wydajne i energooszczędne urządzenia, które sprostają wymaganiom zarówno przemysłu, jak i różnorodnych aplikacji semi-przemysłowych. Zapraszamy do lektury raportu z rynku.  Pełna treść artykułu <tutaj>.


  4. Rozwój AI wywołuje wiele emocji – z jednej strony oczekujemy ogromnych zmian, z drugiej napotykamy sporo trudności, zwłaszcza w polskich firmach. Trudno wdrażać AI w firmie, jeśli planowanie produkcji odbywa się w Excelu. Zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego wymagają przede wszystkim uporządkowania ogromnej ilości danych i gruntownej cyfryzacji. Szersze informacje w artykule <tutaj>.

  5. Sprawozdanie z realizacji „Polityki dla rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce” w okresie 2020-2023omawianena Komitetu Rady Ministrów ds Cyfryzacji<tutaj>.

  6. [Wywiad] Jak przygotować się do wykorzystywania algorytmu sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwie? Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wywiadu z Tomaszem Kucielem – Prezesem Zarządu EDITEL Polska S.A. Obejrzyj <tutaj>.


  7. Najlepsi w nowoczesnej produkcji. Zgłoś się do konkursu The Best of Industry 4.0. Najbardziej udane praktyczne realizacje koncepcji Przemysłu 4.0 w polskiej gospodarce oraz najlepsze technologie, rozwiązania i usługi dla nowoczesnej produkcji – startuje trzecia edycja konkursu The Best of Industry 4.0 organizowanego przez portal WNP. Szersze informacje o konkusie <tutaj>.

  8. Cyberbezpieczeństwo na przemysłową skalę. Według nowego raportu ABI Research światowy rynek zapewniający cyberbezpieczeństwo dla systemów przemysłowych wzrośnie ponad dwukrotnie z poziomu 12,75 miliarda dolarów w 2023 roku do około 21,6 miliarda dolarów w 2028 roku, co oznacza roczny wzrost na poziomie 9,2%. Szczegóły w artykule prasowym  <tutaj>.

  9. Urządzenia technologiczne do produkcji elektroniki. Od wielu lat głównym kierunkiem rozwoju branży elektronicznej jest wzrost zaawansowania technologii przy zachowaniu wysokiej jakości procesów (produkcji, kontroli, serwisu, obsługi posprzedażnej) dla produktów oraz usług. Aby to było możliwe, konieczne są nowoczesne i dobre narzędzia rozumiane jako całość infrastruktury przedsiębiorstw. Wraz z pogłębiającą się i stale rosnącą złożonością i miniaturyzacją elektroniki, gdzie szczegółów często nie widać już gołym okiem, znaczenie posiadania zaawansowanego sprzętu stale się zwiększa. Zapewnienie usług wysokiej jakości staje się także istotne z uwagi na coraz większe koszty związane z obsługą serwisową, logistyką towarów, cenami podzespołów, dlatego aby utrzymać biznes w ryzach trzeba produkować szybko, dobrze i tanio, a więc możliwie przy największej automatyzacji. Artykuł przeczytasz <tutaj>.


  10. Rozpoczynamy dekadę przemysłu 5.0. Trendy w automatyzacji i robotyzacji, interaktywne pokazy, najnowsze rozwiązania dla fabryk przyszłości a także setki maszyn dla przedsiębiorstw produkcyjnych zdominowały w tym roku ekspozycję targów ITM INDUSTRY EUROPE. Zakończoną 7 czerwca edycję odwiedziło 14.726 profesjonalistów by zapoznać się z ofertą ponad siedmiuset wystawców, która zajęła aż dziesięć pawilonów. W Poznaniu na inauguracji targów symbolicznie rozpoczęto dekadę przemysłu 5.0. Szersze informacje w artykule <tutaj>.


  11. [Raport] Dystrybutorzy automatyki. Na branżowym rynku dystrybucyjnym działają zarówno podmioty specjalizujące się w oferowaniu kilku marek produktów, firmy będące lokalnymi przedstawicielami producentów zagranicznych, jak też liczne przedsiębiorstwa międzynarodowe mające dziesiątki, a nawet setki tysięcy pozycji magazynowych. Dwa lata po zakończeniu pandemii branża funkcjonuje w zupełnie innych realiach niż w 2022 roku – praktycznie nie występują już problemy z alokacją komponentów, a wydłużone czasy dostaw dotyczą jedynie wybranych grup produktów. Z drugiej strony problemem stały się zwiększone koszty działalności oraz ograniczanie inwestycji, czego pochodną jest słabsza koniunktura na rynku. Więcej o trendach dowiesz się z artykułu <tutaj>.


  12. [Raport] Sprzedaż cobotów. Według nowych danych Interact Analysis, globalne przychody ze sprzedaży robotów współpracujących w 2023 roku przekroczyły 1 mld dolarów, pomimo wolniejszego niż oczekiwano wzrostu popytu po pandemii Covid. Przewiduje się, że rynek odnotuje 22% wzrost dostaw w roku 2024, a do roku 2028 roczne wzrosty będą przekraczać 20%. Dowiedz się więcej z raportu <tutaj>.

  13. [Raport] Jeszcze w tej dekadzie AI wytnie 83 mln miejsc pracy. Według Adecco w ciągu najbliższych 5 lat rynek pracy zmieni się diametralnie. Znikną bowiem 83 miliony pozycji, a powstanie tylko 69 milionów nowych. Największe spadki dotkną głównie posady w administracji oraz sektory związane z bezpieczeństwem, przemysłem i handlem. Szersze informacje nt. raportu <tutaj>.


  14. [Raport]Rynek robotów przemysłowych. Według wstępnych danych globalnej firmy badawczej Interact Analysis, w 2023 r. łączna wielkość dostaw robotów przemysłowych przekroczyła 500 000 sztuk. Jest to poziom podobny do tego obserwowanego w 2022 r., ale średnia cena robotów przemysłowych spadła w ubiegłym roku. Po rekordowym 2021 r., rok 2023 osiągnął wprawdzie niższy poziom przychodów i dostaw, jednak długoterminowa prognoza dla branży pozostaje pozytywna. Oczekuje się, że globalny rynek robotów przemysłowych będzie rósł średnio o 3,7% rocznie w latach 2024–2028. Szerszeinformacjeoraporcie<tutaj>.

  15. [Raport] produkcja półprzewodników. Semiconductor Industry Association (SIA) podało, że światowa sprzedaż przemysłu półprzewodników osiągnęła w kwietniu 2024 r. 46,4 mld dolarów. Oznacza to wzrost o 15,8% w porównaniu do 40,1 mld dolarów w kwietniu roku 2023 i o 1,1% w porównaniu do 45,9 mld dolarów w marcu 2024. Dane dotyczące sprzedaży, publikowane przez World Semiconductor Trade Statistics (WSTS), reprezentują trzymiesięczną średnią ruchomą. Szczegółowe informacje o raporcie <tutaj>.

  16. [Raport] Rynek zaworów regulacyjnych. Według Markets and Markets, wartość globalnego rynku zaworów regulacyjnych zwiększy się z 10 mld dolarów w 2024 r. do 13 mld dolarów w roku 2029, co oznaczać będzie stabilny średni wzrost o 5% rocznie. Sprzyjać mu będą: upowszechnianie się automatyki przemysłowej, rosnące zapotrzebowanie na precyzyjną kontrolę procesów, postęp w technologii zaworów, konieczność wymiany przestarzałych zaworów na nowe – inteligentne, a także rosnący popyt na zawory w branży naftowej. Pełne informacje o raporcie <tutaj>.


  17. Producenci korzystający z transformacji cyfrowej w celu zapewnienia przyszłościowych operacji. Przyszłościowa produkcja niesie ze sobą obietnicę inteligentnych, połączonych fabryk, zdolnych do wykorzystywania danych w celu zwinnego dostosowywania się do wysoce konkurencyjnych środowisk, wyzwań związanych z łańcuchem dostaw i wymagających klientów. Podróż zaczyna się od cyfryzacji, a następnie digitalizacji, pierwszych kroków do lepszego zrozumienia i bardziej świadomych decyzji.  Szersze informacje w artykule <tutaj>.


  18. [Badanie] Dojrzałość firm do wprowadzania innowacji w firmach. Z zebranych danych wynika, że 83% firm uznaje innowacje za jeden z trzech najważniejszych priorytetów, ale tylko 3% jest gotowych do realizacji innowacyjnych celów. Szersze informacje w artykule <tutaj>.

  19. Proof of Concept w robotyzacji: Jak sprawdzić pomysł przed wdrożeniem? Rynek robotyzacji dynamicznie się rozwija, automatyzujemy kolejne, bardzo różne od siebie procesy. Przy ocenie powodzenia nowych projektów niezwykle pomocne jest wykonanie Proof of Concept (POC). Ta metoda polega na wykonaniu aplikacji w wersji uproszczonej w celu sprawdzenia założeń niskim nakładem kosztów. Dzięki temu możliwe jest zredukowanie ryzyka zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy, a także wprowadzenie znaczących ulepszeń jeszcze przed rozpoczęciem zamówień do projektu. Więcej informacji w artykule <tutaj>.

  20. Rewolucja przemysłowa kiedyś i dziś. W pewnym sensie pojęcie Przemysł 4.0 rozumiemy intuicyjnie – ot, kolejna generacja przemysłu, rewolucja 4.0, cyfryzacja, Internet, wszystko połączone. Warto jednak poświęcić chwilę na zgłębienie tematu, gdyż mówi się, że firmy, które jeszcze nie weszły na drogę cyfrowej transformacji, mają nikłą szansę na przetrwanie najbliższych lat, jako niezdolne do dołączenia do nowoczesnych, zautomatyzowanych łańcuchów dostaw 1, 2. Dlaczego używamy pojęcia Przemysł 4.0 lub zamiennie czwarta rewolucja przemysłowa? Dowiedz się więcej z artykułu <tutaj>.

  21. Najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa robotów i kontrolerów robotów. Coraz więcej robotów jest wykorzystywanych w zakładach produkcyjnych, a coraz więcej procesów produkcyjnych i logistycznych jest w pełni zautomatyzowanych. Rozwija się również współpraca człowieka z robotem. Aby zapewnić niezawodne działanie i bezpieczeństwo, producenci, dostawcy, integratorzy i operatorzy muszą ocenić i zweryfikować zgodność robotów z szeregiem różnych norm, a także wziąć pod uwagę wymagania specyficzne dla danego zastosowania. U jej podstaw leży norma EN ISO 10218:2011 – Roboty i urządzenia zrobotyzowane – Międzynarodowa i europejska norma obejmująca wymagania bezpieczeństwa dla robotów przemysłowych. Zapoznaj się z artykułem <tutaj>.


[B.2] WIEŚCI Z FIRM


  1. Firma Advantech ogłosiła rozszerzenie współpracy z firmą NVIDIA. Tym samym, tajwańska spółka stała się oficjalnym dystrybutorem platformy chmurowej NVIDIA AI Enterprise. Umożliwia ona klientom magazynowanie i wykorzystywanie danych biznesowych za pomocą lokalnych serwerów przy użyciu mechanizmów LLM. Mikro-usługi NVIDIA AI zawarte w oprogramowaniu zapewniają wydajną i przede wszystkim bezpieczną infrastrukturę AI dla przedsiębiorstw. Komunikat prasowy <tutaj>.


  2. Nagroda Pace Award 2024 dla firmy Dürr. Po raz drugi z rzędu innowacja autorstwa Dürr zdobyła uznanie niezależnej komisji i otrzymała nagrodę Automotive News PACE Award. EcoInCure utwardza powłoki lakiernicze karoserii samochodowych, zapewniając doskonałą jakość lakieru szybciej i wydajniej niż piece konwencjonalne. Technologia EcoInCure została zaprojektowana tak, aby sprostać zmieniającym się potrzebom w zakresie suszenia zarówno pojazdów tradycyjnych z silnikami spalinowymi (ICE), jak i samochodów elektrycznych (EV). Spełnia ona najważniejsze wymagania klientów, takie jak np. jakość lakieru nawierzchniowego i lepsza całkowita wydajność utwardzania. Komunikat prasowy <tutaj>.


  3. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje misję rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K, stanowiącą kolejny etap badań i rozwoju polskich rakiet suborbitalnych przygotowywanych do lotów w warunkach kosmicznych. Testy rakiety, odbędą się w lipcu w Norwegii, realizowane są przy współudziale Polskiej Agencji Kosmicznej, która częściowo finansuje to przedsięwzięcie. Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K porusza się z prędkością blisko 1,4 km/s i jest przeznaczona do realizacji testów technologii dla przemysłu kosmicznego oraz badań naukowych. Komunikat prasowy <tutaj>


  4. Firma OMRON i NEURA Robotics zaprezentowały nową linię robotów kognitywnych oraz zaawansowane technologie automatyzacji oparte o sztuczną inteligencję. Firmy OMRON, wiodący dostawca rozwiązań w dziedzinie automatyki przemysłowej, oraz Neura Robotics, lider innowacji w dziedzinie robotyki kognitywnej, ogłosiły niedawno strategiczne partnerstwo mające na celu zrewolucjonizowanie wydajności produkcji dzięki zaawansowanym technologiom automatyzacji kognitywnej opartym na sztucznej inteligencji. Współpraca ta została podkreślona podczas targów Automate, gdzie obie firmy zaprezentowały nową serię inteligentnych robotów kognitywnych (iCR) firmy OMRON. Komunikat prasowy <tutaj>.


  5. Nvidia zakomunikowała o nawiązaniu partnerstwa z licznymi dostawcami automatyki i robotyki przemysłowej. Wśród nich są m.in.: Siemens, Rockwell Automation, Teradyne Robotics (właściciel Universal Robots i MiR), chiński producent samochodów BYD oraz Intrinsic, spółka zależna Alphabet. Zdaniem Jen-Hsun Huanga, prezesa Nvidia, współpraca ma doprowadzić do stworzenia dziesiątek milionów autonomicznych maszyn z AI. Komunikat prasowy <tutaj>.

  6. 35-lecie Grupy RENEX. Czerwiec tradycyjnie stał się okazją do świętowania rocznicy założenia Grupy RENEX. W tym roku Firma obchodziła swoje 35-lecie. Uroczystość, jak co roku, przybrała formę Rodzinnego Pikniku, który doskonale oddaje bliskie więzi panujące między Pracownikami. Komunikat prasowy <tutaj>.


  7. Schneider Electric uhonorowany przez HMS Networks. Firma Schneider Electric otrzymała od HMS Networks nagrodę 10-milionowego modułu Anybus. Schneider Electric, integrując interfejsy łączności sieciowej Anybus ze swoją linią napędów o zmiennej prędkości (przemienników częstotliwości), zapewnia klientom różnorodną gamę napędów, które można precyzyjnie dostroić zarówno pod kątem wydajności, jak i efektywności energetycznej. Komunikat prasowy <tutaj>.


  8. Schneider Electric udowadnia, że oprogramowanie, automatyzacja i elektryfikacja są kluczowe dla zwiększenia konkurencyjności przemysłu. Firma jako lider cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, zaprezentowała najnowsze innowacje swojego portfolio, w tym oprogramowanie przemysłowe, sztuczną inteligencję i technologię Digital Twin. Rozwiązania zostały zademonstrowane w ramach cyfrowego i zrównoważonego kampusu nauk przyrodniczych. W ten sposób Schneider Electric pokazał swoją specjalistyczną wiedzę na temat wszystkich elementów łańcucha wartości przemysłowej. Pełna treść artykułu <tutaj>.


  9. Semicon został członkiem klastra Doliny Lotniczej. Firma Semicon dołączyła do stowarzyszenia „Doliny Lotniczej” – jednego z najważniejszych klastrów przemysłu lotniczego w Europie. Akces potwierdza wysoką pozycję firmy jako dostawcy komponentów do systemów elektroniki profesjonalnej. Komunikat prasowy <tutaj>.


  10. Universal Robots świętuje kolejny kamień milowy – ponad 500 innowacyjnych rozwiązań w UR+. Universal Robots, duński producent robotów współpracujących (cobotów), wprowadził na rynek już ponad 500 produktów za pośrednictwem swojego ekosystemu UR+. Świadczy to o znaczącym rozwoju ekosystemu od czasu jego powstania w 2016 roku. Universal Robots (UR) planuje uczynić z UR+ platformę typu open-source, która umożliwiłaby deweloperom tworzenie przełomowych rozwiązań. Obecnie w ramach UR+ oferowana jest szeroka gama komponentów, zestawów aplikacji i rozwiązań zarówno w zakresie sprzętu, jak i oprogramowania, zaprojektowanych w celu zaspokojenia różnorodnych potrzeb klientów. Szersze informacje <tutaj>.


  11. Xiaomi robotyzuje po omacku. Na nowych liniach produkcyjnych Xiaomi nie pracują ludzie. Inteligentna fabryka jest w 100% zautomatyzowana. Według spółki system jest wystarczająco zaawansowany, aby diagnozować i naprawiać problemy, a także optymalizować własne procesy, aby samoczynnie ewoluowały. Szersze informacje <tutaj>

[B.3] PRODUKTY I USŁUGI:


  1. Kieszonkowe Zalety i zastosowanie połączeń elastycznych w przemyśle – TRADE MYSAK. Połączenia elastyczne umożliwiają poprawę wydajności i niezawodności instalacji przemysłowych. Komponenty te przyczyniają się również do zwiększenia bezpieczeństwa i pozwalają na redukcję kosztów eksploatacji urządzeń. Poznaj zalety połączeń elastycznych od Trade Mysak i wykorzystaj je w swoim przedsiębiorstwie! Szczegóły w artykule <tutaj>.


  2. 6 aplikacji AI do sterowania ruchem poprawiających wskaźnik OEE. Sztuczna inteligencja oferuje użytkownikom końcowym możliwość analizowania informacji zebranych z maszyn lub linii produkcyjnych w celu optymalizacji wydajności operacyjnej. W poniższym artykule wymieniamy sześć popularnych aplikacji sterowania ruchem, które mogą skorzystać na zastosowaniu sztucznej inteligencji. Szczegóły w artykule <tutaj>.


  3. Nowy 16-portowy switch przemysłowy Ethernet N-Tron NT116 od Red Lion. Red Lion ogłasza wprowadzenie na rynek niezarządzanego switcha Ethernet N-Tron NT116, zaprojektowanego do zastosowań wymagających niezawodnej pracy w aplikacjach krytycznych w ciężkich warunkach przemysłowych. Szczegóły w komunikacie <tutaj>.


  4. Humanoidalny GR-1 rejestruje wielokamerowy obraz otaczającego go świata. GR-1 jest wyposażony w sześć kamer RGB, które zapewniają 360-stopniowy widok otaczającego go świata. Konfiguracja ta umożliwia również tworzenie mapy z lotu ptaka przy użyciu danych z kamery i sieci neuronowej, która uczy się na podstawie kontekstu w celu generowania cech przestrzennych 3D i wirtualnych obiektów.  Szczegóły w komunikacie prasowym <tutaj>.


  5. Autonomiczny reset cobotów. Amerykańska firma specjalizująca się w programowaniu gniazd produkcyjnych ogłosiła przełomową technologię, która umożliwi robotom współpracującym autonomiczne ponowne uruchomienie po zatrzymaniu. Szczegóły w komunikacie prasowym <tutaj>.


  6. Rewolucja w automatyzacji dzięki cobotom. Tradycyjne roboty przemysłowe od dawna kojarzone są z dużymi, ciężkimi maszynami, osłoniętymi wygrodzeniem ze względów bezpieczeństwa. Jednakże pojawienie się cobotów może zmienić ten obraz. Są to maszyny zdolne do pracy obok ludzi bez konieczności fizycznych barier czy skomplikowanych środków bezpieczeństwa. Zastosowanie cobotów wiąże się z wieloma benefitami. Przede wszystkim jest to bezpieczeństwo. Szczegóły  <tutaj>.

  7. Roboty przemysłowe też mogą oszczędzać energię. Oczywiście globalny trend zmniejszania energochłonności objął również robotykę. Dla zespołów badawczo-rozwojowych największych firm inżynieryjnych, to stałe wyzwanie. Priorytety zostały ustalone już kilka lat temu: każdy kolejny model ma potrzebować do pracy mniej energii przy zachowaniu co najmniej takich samych parametrów. Szersze informacje <tutaj>.


  8. Stu to flagowa oferta Nexa Robotics, startupu powstałego w ramach programu Fastrack firmy Monash. Naukowcy z Uniwersytetu Monash w Melbourne opracowali Stu, stacjonarnego robota napędzanego sztuczną inteligencją, który jest przeznaczony dla dorosłych ze stwierdzonym ADHD. Komunikat prasowy <tutaj>.


  9. Oprogramowanie klasy MES w dobie cyfryzacji przemysłu. Systemy MES (Manufacturing Execution Systems) nabierają znaczenia w nowoczesnym przemyśle, spełniając kluczową rolę w zarządzaniu i monitorowaniu procesów produkcyjnych. W dobie Internetu Rzeczy (IoT) i Przemysłu 4.0 zapotrzebowanie na takie systemy rośnie, a technologie takie jak Big Data stają się kluczowymi narzędziami wspierającymi te rozwiązania. W tym kontekście OmniMES firmy MultiProjekt wyznacza nowe standardy. Więcej w artykule <tutaj>.

  10. Skuteczne wykorzystanie sterowników w inteligentnej produkcji, transformacji cyfrowej. “W miarę jak wkraczamy w erę cyfrową, sterowniki nadal przesuwają granice tego, co jest możliwe, torując drogę dla coraz inteligentniejszych, bardziej połączonych fabryk” – powiedział Daniel Sperlich, strategiczny menedżer produktu – sterowniki EMEA w Mitsubishi Electric. “Sterowniki PLC i inne kontrolery stanowią kluczową technologię wspomagającą inteligentną produkcję, pomagając użytkownikom końcowym w tworzeniu coraz bardziej inteligentnych, połączonych i efektywnych fabryk. Chociaż urządzenia te przetwarzają dane od momentu ich wprowadzenia na rynek, obecnie są w stanie obsługiwać bezprecedensowo duże ilości informacji”. Więcej informacji <tutaj>.


  11. Na co zwrócić uwagę przy wyborze integratora robotów? Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenia systemów zrobotyzowanych w procesach produkcyjnych swoich zakładów. Korzyści jest wiele – od podniesienia poziomu bezpieczeństwa, przez wzrost wydajności i powtarzalności, aż po mniejsze uzależnienie od personelu. Jednak brak świadomości istotnych etapów projektu wdrożenia może doprowadzić do błędnego wyboru integratora, a w konsekwencji do nierentownej inwestycji. Więcej w artykule <tutaj>.

[C] ZAPOWIEDZI SZKOLEŃ I SPOTKAŃ BIZNESOWYCH – RELACJE Z IMPREZ


  1. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Zarządzanie w Gospodarce 4.0” w dniach 11-12 lipca 2024 w Białymstoku. Doświadczenia wyniesione z I edycji Konferencji jasno wskazują potrzebę międzysektorowego dyskursu na temat zmian w procesach i modelach biznesowych z udziałem świata nauki, biznesu oraz administracji. W programie konferencji planowane są następujące sesje tematyczne: społeczne wyzwania Gospodarki 4.0 – kapitał ludzki, kompetencje menedżerów i pracowników, innowacje, innowacyjność przedsiębiorstw, system innowacji otwartych, transfer technologii, transformacja łańcuchów wartości i modele biznesowe w Gospodarce 4.0, struktury sieciowe – kompetencje relacyjne przedsiębiorstw i kompetencje relacyjne ponadsektorowe (biznes, nauka, administracja), sesja plenarna, wizyta studyjna oraz studium przypadku w firmie SaMASZ Sp. z o.o. Więcej informacji nt. konferencji można znaleźć <tutaj>.

  2.  Konferencja Nowy Przemysł 4.0 odbędzie się w dniach 15-16 października 2024 w Katowicach. Tematyka konferencji: Przełomowe technologie w nowoczesnej produkcji; Fabryka przyszłości: najciekawsze koncepcje i rozwiązania; Wdrożenia w praktyce – case studies z Polski, Europy, świata; Roboty, dane, sztuczna inteligencja. Ludzie, kompetencje, edukacja. Szczegóły znajda Państwo <tutaj>.

  3. Europejski Tydzień Bezpieczeństwa Pożarowego. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 19-22 listopada 2024 w Brukseli. Udział w konferencji zapowiedzieli przedstawiciele instytucji UE, specjaliści ds. bezpieczeństwa przeciwpożarowego, badacze. To szerokie i zróżnicowane grono po raz kolejny będzie debatować nad poprawą bezpieczeństwa pożarowego wszystkich mieszkańców UE. Więcej informacji o konferencji znajdą Państwo <tutaj>.

  4. [ZAPOWIEDŹ] Niemieckie megashow z zakresu automatyki – SPS (Smart Production Solutions) – powraca w 2025 r. do tradycyjnego przedziału czasowego, czyli pod koniec listopada. Przez kilka lat, w wyniku zakłóceń spowodowanych pandemią Covid, wydarzenie odbywało się też w listopadzie, ale wcześniej. SPS 2025 odbędzie się w Norymberdze, w dniach 25-27 listopada 2025.


Opracowanie i redakcja: Monika Kusowska – Kierownik biura
Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji
ul. Stępińska 22/30; 00-739 Warszawa
tel.:+48 (22) 8510309; 8406522

UWAGA! Jeżeli ta wiadomość trafiła na tzw. adres ogólny w firmie, proszę o jej przekazanie do osób zainteresowanych tą tematyka w Waszej firmie. Jeżeli nie chcą Państwo otrzymywać informacji o szeroko rozumianej tematyce elektrotechnicznej i automatyce proszę o odesłanie wiadomości z wpisanym tematem „NIE – BIEA” na adres kigeit@kigeit.org.pl. Jeżeli chcecie Państwo aby wiadomości o tej tematyce trafiały do innych osób z Waszej firmy proszę o przesłanie adresów poczty elektronicznej tych osób na adres jak wyżej z informacją, żeby dopisać ich adresy do bazy wysyłkowej BIULETYNU BIEA.