Ocena „Digital Europe Programme”

 

Dnia 11 czerwca br w KPRM odbyły się konsultacje przedstawicieli Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego z przedstawicielami organizacji przemysłu cyfrowego i związków zawodowych. W imieniu KIGEiT w obradach wziął udział wiceprezes dr inż. Jarosław Tworóg. Przedmiotem rozmów była okresowa ocena realizacji Digital Europe Programme”. Przedstawiciele polskich organizacji byli proszeni o ocenę dotychczasowego przebiegu realizacji programu i rekomendacje, które pozwoliłyby na zwiększenie efektywności wykorzystania środków przeznaczonych na cyfryzacje służącą wzmocnieniu roli społeczeństwa obywatelskiego.

 

 

Podczas spotkania przedstawiciel KIGEiT wskazał, że:

  • szczególnie potrzebne jest wzmocnienie kompetencji cyfrowych społeczności lokalnych. Są one fundamentem rozwoju obywatelskich społeczności energetycznych i lokalnej przedsiębiorczości.
  • wzrost efektywności wykorzystania środków Programu można uzyskać poprzez bardziej horyzontalne i praktyczne podejście do cyfryzacji obywateli. Jest ona warunkiem koniecznym, bez niej nie będziemy w stanie wykorzystać możliwości jakie daje rozwój cyfryzacji energetyki (MŚP oczekują znacznego uproszczenia dostępu do środków UE oraz procedur rozliczania projektów).
  • istnieje silna synergia procesów budowy energetyki obywatelskiej, przekształcania przedsiębiorstw w zakłady przemysłu 4.0, przyspieszenia rozwoju sieci 5G oraz lokalnych centrów danych, o których mowa w Decyzji przygotowującej UE do cyfrowej dekady 2030. Inwestycje w te centra powinny być otoczone szczególną opieką, gdyż pozwolą na szybszą transformacje technologiczną energetyki i przedsiębiorczości lokalnej.

Kolejnym ważnym tematem, który omówiono był palący problem cyberbezpieczeństwa. Zmasowane cyberataki na polskie podmioty i obywateli w 2023 roku  przyniosły straty ok. 100 mld Euro, przy czym największe straty ponoszą bezpośrednio obywatele. Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali, że cyfryzacja powinna w pierwszym rzędzie służyć rozwojowi człowieka, dając mu kompetencje niezbędne do obrony przez cyberatakami i poprawy efektywności wykorzystania swego czasu pracy. Obywatele powinny doświadczać na co dzień bezpośredniego wpływu cyfryzacji na ich dobrobyt i bezpieczeństwo. W UE powinniśmy też uruchomić wieloletni program radykalnej poprawy jakości edukacji i wdrożyć powszechnie dostępny system ustawicznego kształcenia.