Unieważnienie niektórych WIT-ów wydanych przez Komisję (UE)

| in Aktualności, KGI, KPH, KPP|

Po zakończeniu 68 i 69 sesji Komitetu Systemu Zharmonizowanego (HS) WCO, Komisja (UE) zobowiązana jest wydać w formie Komunikatu wykaz przyjętych rozstrzygnięć dotyczących, m.in.:

 • zmian decyzji klasyfikacyjnych,
 • zmian do Not wyjaśniających,
 • zmian do Kompendium opinii klasyfikacyjnych.

Wykaz przyjętych przez HSC rozstrzygnięć klasyfikacyjnych ma przełożenie na decyzje w sprawie wiążących informacji wydanych przez organy celne państw członkowskich. Zgodnie z Komunikatem, wiążące informacje taryfowe (WIT) przestają być ważne od daty jego publikacji, jeśli stają się one niezgodne z interpretacją nomenklatury celnej, jako wynik następujących międzynarodowych środków taryfowych: z powodu zmiany Not wyjaśniających do HS oraz Kompendium opinii klasyfikacyjnych, zatwierdzonych przez Radę Współpracy Celnej. Państwa członkowskie na tej podstawie zobowiązane są do weryfikacji wydanych przez siebie WIT-ów. Ma to na celu utrzymanie aktualnej bazy danych EBTI oraz wyeliminowanie wszystkich nieważnych WIT-ów.

Dla przemysłu elektronicznego zmiany dotyczą WIT-ów na towary z pozycji:

 1. 8443 32 (drukarki),
 2. 8471 (Maszyny do apd),
 3. 8504 (Transformatory),
 4. 8506 (Ogniwa..),
 5. 8507 (Akumulatory),
 6. 8517 (Telekomunikacja ..),
 7. 8518 (Mikrofony, słuchawki),
 8. 8523 (Nośniki ..),
 9. 8541 i 8542 (Urządzenia półprzewodnikowe),
 10. 8528 (Projektory ..),
 11. 8549 (Odpady ..),
 12. 9504 (Konsole…).

Pełny tekst Komunikatu znajdą Państwo w języku polskim <tutaj> a w języku angielskim <tutaj>. Dla ułatwienia i weryfikacji zmian WIT dla towarów m.in. z elektroniki i telekomunikacji podajemy Państwu linki do:

 1. HS Sesja 69 – Decyzje klasyfikacyjne <tutaj>;
 2. HS Sesja 69 – Zmiany w Kompendium Opinii Klasyfikacyjnych <tutaj>;
 3. HS Sesja 69 – Zmiany do Not Wyjaśniających HS <tutaj>.

Sprawę w KIGEiT prowadzi Komitet Polityki handlowej (KPH). W przypadku dodatkowych pytań lub potrzeby konsultacji nasi eksperci są do Państwa dyspozycji. Prosimy o kontakt na nasz adres poczty elektronicznej.