Firma APATOR – członek naszej Izby i jednocześnie jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych firm z Torunia obchodziła 70-lecie działalności. W dniu 6 czerwca 2019 roku Apator zorganizował w sali na Jordankach w Toruniu jubileuszową galę. Podczas gali historię spółki wspominali byli prezesi Apatora Janusz Marzygliński i Janusz Niedźwiecki, zaś obecny prezes Mirosław Klepacki przedstawiał nową strategię na lata 2019–2023.

Apator powstał w 1949 r. pod nazwą Pomorskie Zakłady Aparatury Niskiego Napięcia. 

W czasach PRL jako państwowy zakład był dostawcą urządzeń dla przemysłu górniczego, eksportował głównie na Wschód. Po przemianach ustrojowych w 1993 r. został sprywatyzowany, cztery lata później zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Dziś Apator produkuje m.in. liczniki zużycia prądu, gazu, wody i ciepła. Zatrudnia ponad 2,5 tys. pracowników, dostarcza produkty do ponad 80 krajów, jego grupa kapitałowa składa się z 15 spółek. Działa w niej osiem zakładów produkcyjnych – największy mieści się w Ostaszewie, gdzie produkcja została przeniesiona ze starych hal przy ul. Żółkiewskiego w Toruniu. Apator jest aktywnym członkiem Sekcji Inteligentnych Sieci Smart-Grids (SIS-SG) działającej w naszej Izbie.

W uroczystościach obchodów 70-lecia firmy, wziął udział Prezes KIGEiT Stefan Kamiński, który przekazał życzenia oraz pamiątkowy dyplom na ręce Prezesa firmy.