Ministerstwo Energii zaprosiło Izbę do konsultacji publicznych strategicznego dokumentu dla polskiego ciepłownictwa, wyznaczający kierunki jego transformacji do 2040 roku. Głównym celem strategii jest dekarbonizacja i modernizacja technologiczna sektora, aby dostosować go do unijnych i krajowych wymogów polityki klimatyczno-energetycznej. Projekt podkreśla konieczność modernizacji przestarzałej infrastruktury, zmiany struktury paliwowej na rzecz OZE i ciepła odpadowego, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i ochrony odbiorców końcowych. Dokument ma stworzyć stabilne i przewidywalne ramy dla długoterminowych decyzji inwestycyjnych, co jest kluczowe dla przedsiębiorstw ciepłowniczych planujących kosztowne modernizacje. Konsultacje publiczne potrwają do 10 lipca, ich wyniki będą miały znaczenie dla przyszłego kształtu regulacji i systemów wsparcia dla branży. Dla firm z sektora OZE, automatyki i telekomunikacji, strategia otwiera nowe możliwości biznesowe związane z modernizacją systemów ciepłowniczych. Mateirały opublikowano na Stronach Ministerstwa.
Uwagi w konultacjach można przesyłać do 6.07.2026 r. w zaproponowanej przez Ministerstwo tabeli na adres biura izby.
W KIGEiT Tematem zajmie się Sekcja Inteligentnych Sieci – Smart Grids (SIS-SG).