Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna, zapraszają na ostatnie bezpłatne szkolenie z zakresu zamówień publicznych dla armii amerykańskiej, które odbędzie się stacjonarnie w Olsztynie, w dniu 23 września 2021 roku., w godz. 10:00-14:00. Rejestracja do 20 września 2021 roku <przejdź do formularza>. Więcej informacji znajdą Państwo <tutaj>.

Cel szkolenia:

  • ułatwienie dużej liczbie przedsiębiorców, szczególnie MŚP działającym na terenie Polski, rozwoju działalności w oparciu o dostawy towarów i usług dla rządu USA;
  • uzyskanie informacji na temat najczęstszych kategorii towarów i usług zamawianych przez amerykańskie bazy wojskowe;
  • wyjaśnienie procedury amerykańskiego systemu zamówień publicznych na podstawie przewodnika powstałego na zamówienie MRPiT „Zostań dostawcą wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce” firmy Poland-U.S. Operations.

W Polsce istnieje 9 baz wojskowych, w których stacjonuje armia amerykańska. Bazy te stanowią pewien wydzielony obszar, zamieszkały przez setki osób potrzebujących stałych dostaw towarów i usług (zamówienia dotyczą nie tylko sprzętu wojskowego, ale wszystkich aspektów życia codziennego, czyli produktów żywnościowych, odzieży, produktów rolnych, budowlanych, usług krawieckich, itd.). Z uwagi na fakt, że pobyt armii amerykańskiej w Polsce finansowany jest ze środków publicznych USA, w bazach obowiązują przepisy amerykańskie dotyczące zamówień publicznych. W sytuacji, gdy wciąż bardzo mało polskich firm zarejestrowało się w bazie SAM.gov jako potencjalni dostawcy rządu USA, zdecydowaną większość zamówień dla wojsk USA realizują firmy zagraniczne, a polscy przedsiębiorcy występują jako podwykonawcy umowy i uzyskują jedynie ułamek wartości zrealizowanego zamówienia.