KIGEiT objęła patronatem VIII Digital Money & Blockchain Forum, które odbędzie się online w dniach 17-18 czerwca 2021 r  

Konferencja dla fachowców w gronie fachowców

Za przyczyną blockchaina 12 lat temu świat finansów i technologii wkroczył w nową erę, choć wtedy mało kto zdawał sobie z tego sprawę. Za przyczyną bitcoina, wycenianego ostatnio na ok. 50 tys. dolarów, ponad 100 mln posiadaczy kryptowalut na świecie emocjonuje się notowaniami i przyszłością walut cyfrowych. A świat tradycyjnych finansów coraz poważniej dyskutuje kwestie cyfrowych walut banków centralnych (CBDC). Są co prawda wyjątki, takie jak Narodowy Bank Polski, który znalazł się w gronie ok. 20% banków centralnych oficjalnie nie angażujących się w tego rodzaju prace. Świadkiem rozwoju, ale i propagatorem nowych zjawisk w świecie finansów było i jest od ośmiu lat Digital Money & Blockchain Forum.

Tematyka VIII Forum

Pod koniec 2013 r. kapitalizację światowego rynku kryptowalut szacowano (coinmarketcap.com) na 12,5 mld dolarów, a 7 lat później było to już 756 mld dol., tj. odnotowano 60-krotny wzrost. Wszystko wskazuje na to, że rynek ten będzie nadal, dynamicznie się rozwijał – interesują się nim coraz bardziej banki (w tym centralne), fundusze, BigTech i celebryci.

Czas obecny to już ugruntowana obecność technologii blockchain i walut cyfrowych w światowym ekosystemie. Minione lata przyniosły Polsce jednak mieszane doświadczenia. Stąd zasadne są pytana o przyszłość tego sektora w Polsce i poza nią – do przedyskutowania w gronie fachowców. Powyższa tematyka będzie omawiana w kontekście takich zagadnień jak: Technology, Business, Payments, Commerce, Security, Law i Compliance. Podczas ósmej edycji organizatorzy Digital Money & Blockchain Forum proponują przedyskutować on-line m.in. następujące kwestie:

  • Jakie interesujące rozwiązania techniczne pojawiły się ostatnio w świecie blockchain?
  • Jaka przyszłość czeka Ethereum (PoS i in.) oraz rynek tokenów ERC20 i NFT?
  • Czy już czas na ściślejsze regulacje rynków kryptowalut oraz jak to wpłynie na innowacyjność?
  • Czy Polska będzie podążała w tyle za regulacjami UE, czy wyjdzie przed szereg i dogoni Estonię?
  • Czy powstanie cyfrowy złoty, czy też w Polsce będziemy używać cyfrowego euro, juana i diem?

Konferencja będzie, podobnie jak w latach minionych, organizowana w merytorycznej współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz z Uczelnią Łazarskiego. W porozumieniu z nimi oraz innymi osobami / instytucjami, w tym roku przewidziana została możliwość wypowiedzenia się przedstawicielom młodszego pokolenia naukowców, startupowców i innowatorów.